İçeriğe atla

Su Kaçaklarının Kontrol Edilmesi

Yapı sistemi içerisinde meydana gelen ve oldukça tehlikeli olan sorunların başında hiç şüphe yok ki su tesisatı problemleri yer almaktadır. Tesisat sistemi yer altında olduğundan oldukça sinsi bir problemdir. Gözle görünmez ancak içerden beton ve seramiklerinizi çürütür.
Daha çok büyükşehirlerde yaşanan bu problem, ev, işyeri, okul, hastane, otel gibi suyun geçtiği her yerde meydana gelmektedir.

Eski yapılarda kullanılan su borularının zaman içerisinde deformasyona uğraması sonucu oluşan su sızıntıları son zamanlarda özellikle artan inşaatlardan ötürü yeni binalarda da görülmeye başlanmıştır.

Yeni yapılarda meydana gelen sorunların temel iki nedeni vardır. Bunlardan biri kullanılan su borularının kalitesinin düşük olması iken, diğer bir neden ise su tesisatı sistemi çekilirken tesisat sistemine yanlış eğim verilmesidir.
Bu problem her ne sebeple meydana gelirse gelsin erken müdahale edilmesi gerekmektedir. Yukarıda da söylediğimiz gibi, yer altında meydana gelen sızıntılar kısa süre içerisinde bütün evinize yayılacağından hem bütün duvarları ıslatır hem de betonu çürütür ki bu durumda ileride daha ciddi yapı sorunları tetikler.

Su kaçağı bulma Özellikle gözle görünmemesinden dolayı tespit işlemi bir hayli zahmetli olan bu problemin tamirinde alanında bilgi ve deneyim sahibi su tesisatçı ustaları ile çalışmanız gerekmektedir.
İşi bilmeyen amatör su tesisatçı ustaları hâlâ eski usul yöntemleri kullanmakta ve sizleri epey bir uğraştırmaktadır.
Eski usul tekniği hepiniz hatırlarsınız, günlerce rastgele bütün ıslak beton ve seramikler kırılır altında kalan sağlam olan su boruları da çoğu kez bu işlemden etkilenir ve kırılırdı. Bu nedenle daha tespit aşamasında bile harcadığınız para epey bir tutar olurdu.

Ayrıca kırılan yerlerde oluşan molozlar evde adeta bir harabe havası uyandırırdı. Molozların atılması, kırılan yerlerin onarılması ve temizlik gibi işlemleri gibi detaylar özellikle ev kadınlarının korkulu rüyası haline gelmişti.
İstanbul su tesisatçı firmamız, en zorlu sorunların bile üstesinden akustik dinleme ile gelmektedir. Akustik dinleme su sesine karşı duyarlı olduğundan en zorlu sıkıntıları bile noktasal olarak tespit eder ve ardından tamir işlemini noktasal olarak gerçekleştirerek fazladan seramiğin kırılmasına engel olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara